Резултате окружног такмичења из биологије за јужно-банатски округ можете преузети у прилогу. Такмичење је одржано у ОШ „Маршал Тито“ у Падини.

Драган Јовчев
Драган Јовчев је рођен у Нишу 2002. године. Биолог је постао још у петом разреду. Оснивач је портала биологијакп.цом преко којег преноси љубав (C10H12N2О) према биологији. Омиљено превозно средство му је бицикл, а омиљени биотопи планина и четинарске шуме. Воли да чита детективске романе. Тежи да еволуира у факултетског професора. Ова врста може бити патогена тако што изазва бурне нападе смеха код саговорника, али срећом углавном је безопасан.
Пратите нас на друштвеним мрежама
ADVERTISEMENT
Најновије објаве на сајту
БиоКалендар
- Смрти
- На данашњи дан, 11. марта 1955. године, преминуо је шкотски бактериолог заслужан за откриће пеницилина и добитник Нобелове награде за медицину, Александар Флеминг. Рођен је 6. августа 1881. године у Дарвелу, у породици земљопоседника. Са 13 година преселио се у Лондон, где је студирао медицину. Након завршетка студија почео је да се бави истраживањима у области вакцинације на Медицинском факултету у Лондону. Проучавајући одлике грипа и развијајући клицу бактерије под називом стафилокока, приметио је да се на посуди коју биолози користе појавила плесан која је створила кружни простор без бактерија. Kада је наставио даље да експериментише, дошао је до открића супстанце коју је назвао пеницилин. Захваљујући Хауарду Флорију и Ернесту Чејну ова супстанца је претворена у антибиотик, чија је масовна производња почела 40-их година 20. века у Америци. Флеминг је за живота написао велики број радова на тему бактерија, имуног система и хемотерапије, а Нобелову награду за медицину добио је 1945. године.