Platforma koja nagrađuje ekološko ponašanje pobedila na hakatonu “Tvoj kod za bolji svet”

Platforma koja nagrađuje ekološko ponašanje pobedila na hakatonu "Tvoj kod za bolji svet" 1

Internacionalna Danska IT kompanija Better Collective koja već 5 godina posluje u Srbiji, ponovo je pokazala da ekološka i društvena odgovornost nije samo fraza ili marketinški trik već jedno od osnovnih principa poslovanja ili bolje rečeno standard.

Našu pažnju ova kompanija je privukla leta 2019. godine kada je organizovala akciju čišćenja Niške tvrđave pod nazivom “ITrash challenge” koja je okupila više od 50 volontera iz IT kompanija , kojima se priključila i naša ekipa.

Tada su obećali da će nastaviti niz društveno odgovornih akcija usmerenih ka očuvanju životne sredine i to su i potvrdili.

Better Collective nam je pokazao kako svaka firma u svojoj oblasti može da doprinese očuvanju životne sredine. Ovga puta dali su nam još jedan odgovor na pitanje kako povezati znanja iz informatike i ekologije/biologije (što i mi donekle radimo).

Naime Better Collective je u periodu od 11. do 13. decembra organizovao takmičenje u obliku hakatona čija je tema bila postizanje ciljeva Ujedinjenih nacija u oblasti održivog razvoja .

Na takmičenju je učestvovalo pet ekipa, koje su na raspolaganju imale 42 sata da dođu do digitalnog rešenja na zadatu temu.

Svi timovi su pokazali zavidno znanje iz oblasti računarstva i programiranja, kao i visoku svest o problemima zagađenja životne sredine. Njihov entuzijazam je zaista dragocen i sve aplikacije predstavljaju jedinstvena rešenja, koja imaju za cilj da svet učine boljim mestom za život. Žiri je morao da donese tešku odluku, ali su, na osnovu unapred određenih kriterijuma proglasili pobednike hakatona.

1. Mesto

Prvu nagradu osvojio je tim pod nazivom R​ick’s Solutions​, koji čine studenti ​četvrte godine Fakulteta tehničkih nauka u Čačku. ​Oni su osmislili platformu koja povezuje društveno odgovorne kompanije i ekološki savesne pojedince. Ova platforma, putem sistema nagrađivanja, podstiče odgovorno ponašanje pojedinaca. Naziv platforme je EcoRick i ona omogućava korisniku da se registruje i da, kada učini ekološki odgovornu akciju, dobije određen broj poena, koji može iskoristiti za popust ili kupovinu kod partnerskih, društveno odgovornih kompanija. Pod akcijama koje bi želeli da motivišu podrazumevaju učestvovanje na ekološkim događajima, reciklažu u pametnim kantama, proizvodnju energije na solarnim
panelima i slično. Platforma, takođe, ima sistem za praćenje prikupljenih i potrošenih poena, kao i newsletter.

2. Mesto

Druga nagrada je pripala ekipi Three and a half men, s​a M​atematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. ​Oni su napravili aplikaciju koja posreduje u anonimnom prijavljivanju ekoloških problema nadležnim institucijama. Aplikacija ​Ne budi nem – pošalji nadležnima spem, funkcioniše na taj način što korisnik odredi lokaciju na kojoj se događa određeni ekološki problem, unese podatak o kojoj se vrsti prolema radi (zagađenje vazduha/vode/zemljišta), a aplikacija mu na osnovu unetih paramatara daje predlog imejl adresa nadležnih institucija kojima može da pošalje generisani anonimni mejl.

3. Mesto

Treće mesto pripalo je timu “ecoNET” za aplikaciju sa istim nazivom. Članovi ovog tima,apsolventi Elektronskog fakulteta u Nišu, odlučili su da svoje delovanje usmere na edukacijukorisnika. Njihova aplikacija namenjena je podizanju svesti o tome kako zagađenje utiče na okolinu. Na osnovu unetih parametara zagađenja, menja se izgled ekosistema na koji zagađenje utiče. Ova aplikacija vam omogućava da uđete u problem putem VR tehnologije, ali se može koristiti i bez naočara za virtuelnu realnost tj. podržava i 2d prikaz.

Prvoplasiran tim je osvojio nagradu u vidu vaučera za kupovinu tehničke opreme u iznosu od 1000 evra, dok je drugoplasirani osvojio vaučer u iznosu od 700 evra, a trećeplasirani sumu od 300 evra.

Hakaton je održan onlajn u skladu sa svim epidemiološkim uslovima.

Ostavite odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.