На сајту Српског биолошког друштва изашао је дугоочекивани правилник такмичења из биологије за средње школе.
Новине које доноси правилник за средњошколце су следеће:
- Ко-организатор такмичења за средње школе је поново Природно-математички факултет у Новом Саду (Департман за биологију)
- Са школског на окружно такмичење се пласирају директно прва три ученика са школске ранг листе и 20% најбоље пласираних ученика са ранг листа школске управе .
- Са окружног на републичко такмичење пласирају се директно прва три ученика са окружне ранг листе и 20% најбоље пласираних са јединствене ранг листе за целу републику .
- Такмичење ће бити одржано само за 3 и 4 разред средње школе
Оно што сматрамо позитивном променом јесте то што се на републичком такмичењу пласирају 20% најбољих ученика из целе републике и додатно прва три ученика са окружне ранг листе. Оно што треба напоменути јесте то да ученици који су најбољи у свом округу улазе у рачуницу за 20% најуспешнијих. Ове године је то у почетку дефинисано тако да су избегнуте све забуне и недоумице око рачунања прага за 20% најбољих ученика на територији републике. На овај начин је обезбеђено да на републичком такмичењу учествују ученици из свих округа републике Србије.
Оно што може бити злоупотребљено у правилнику јесте чињеница да се на окружно такмичење пласирају 20% најбољих учесника школског такмичења са ранг листе надлежне школске управе. Проблем је у томе што свака школа има аутономију да прави своје тестове за школско такмичење те на тај начин није исти критеријум. Ако су у некој школи лакши тестови из те школе биће пласирано много више учесника него из школе где су тестови тежи. Такође постоје случајеви где се такмичење уопште и не одржи већ професори пријаве учеснике без такмичења. Практично ове малверзације је немогуће сузбити јер правилником нису прописани стандарди за израду теста , већ школски актив има сву аутономију. Али у сваком случају правилник обезбеђује минимално 3 учесника из сваке школе на окружном такмичењу. Добро решење би било да организатор прави тестове за школско такмичење.
Такође замерамо то што награде (дипломе) на републичком и окружном такмичењу припадају само првопласираном, другопласираном и трећепласираном учеснику(-цима). Сматрамо да треба постојати дефинисан опсег за доделу сваког места (процентуално или у интервалу одређеног броја поена). Овакво стање омогућава да из једног округа ученик прође целокупан циклус такмичења без икакве дипломе , а са истим бројем поена други учесник има диплому за нпр. прво место. Такође правилником нису ни предвиђене похвалнице (сертификат) за ученике који су учествовали на републичком такмичењу што није мала ствар.